Jakie środki ochrony roślin stosować w sezonie wiosna lato 2021, aby Twoje uprawy były pod skuteczną ochroną!
21 czerwca 2021Rzepak – ochrona insektycydowa rzepaku
16 września 2021Nikt nie ma wątpliwości, że na co dzień doświadczamy zmian klimatu. Warunki atmosferyczne ulegają szybkim przemianom. Mamy okresy, kiedy występują tygodnie suszy, a następnie czas długich i obfitych opadów. To sprawia, że rolnicy wielokrotnie, muszą zmagać się z występowaniem różnych szkodników oraz mnogością chwastów w swoich uprawach. Te wszystkie wspomniane czynniki mają wpływ na wzrost zbóż ozimych. W związku z tym należy dobrze się zastanowić, jak skutecznie chronić swoje zboża. Jakie środki stosować, aby cieszyć się wysokimi plonami?
Pozbądź się chwastów już jesienią
Ukuło się przekonanie, że najlepiej z chwastami w zbożach walczyć wiosną, ponieważ dokładnie widać, które stanowią zagrożenie dla naszych upraw. Nic bardziej mylnego. Duże zmiany w klimacie sprawiają, że należy dużo wcześniej zadbać o rośliny. Okres wiosenny to czas, kiedy dużo trudniej jest chronić zboża. Co więcej, chwasty są już na tyle rozwinięte, że mają bezpośredni wpływ na wysokość i jakość plonów.
Czas wysiewów zbóż ozimych to jesień. To właśnie już w tym okresie należy zacząć chronić swoje uprawy. Podstawą jest eliminacja zachwaszczenia na jego wczesnym etapie. Najlepiej zastosować środki ochrony roślin bezpośrednio po siewie lub po wschodach. Dlaczego? Bo są one najbardziej efektowne i duszą chwasty praktycznie w zarodku. Najczęściej występujące chwasty w zbożach ozimych to, m.in. miotła zbożowa, wyczyniec, fiołek i rumian polny, chaber bławatek, przetacznik, gwiazdnica pospolita, bodziszek oraz dwulistna przytulia czepna.
Jakie środki ochrony stosować jesienią?
Nie jest możliwe wyeliminowanie wszystkich chwastów po zastosowaniu jednego zabiegu ochrony zbóż ozimych. W celu zwiększenia jakości i wysokości plonów, warto wybrane herbicydy stosować w pewnych odstępach czasowych. Jak to zrobić? Jesienią, po siewie zbóż ozimych zastosować preparaty, które zwalczą chwasty jednoliścienne i ewentualnie dwuliścienne. Idealne do tego będzie Sunfire 500 SC z substancją czynną flufenacet oraz Boxer 800 EC z substancją czynną prosulfokarb. Oba te środki wykazują wysoką skuteczność w zwalczaniu chwastów jednoliściennych oraz dwuliściennych.
Jakie środki ochronią zboża wiosną?
Natomiast wiosną, aby wspomóc zboże w okresie wegetacji, idealnie w działania zwiększenia ochrony zbóż ozimych wpisze się połączenie dwóch środków produkowanych przez ProAgri – BluSky 500 WG z SunLight 50 SC. Pierwszy to selektywny herbicyd o działaniu układowym, stosowany nalistnie, który ma formę granul i jest przeznaczony do sporządzania zawiesiny wodnej. Drugi to również herbicyd selektywny wykazujący takie samo działanie, co pierwszy wspomniany rodzaj pestycydów. To, co odróżnia te środki ochrony roślin od siebie, to ich forma – SunLight jest bowiem koncentratem stężonej zawiesiny. Warto dodać, że te środki są rozkładane przez rośliny uprawne do związków neutralnych, co oznacza że nie uszkadzają i nie niszą zbóż uprawnych.
Plusy stosowania środków ochrony roślin
Wiele osób zastanawia się, dlaczego na zboża ozime należy stosować dwukrotnie środki ochrony? Odpowiedź jest bardzo prosta. Stosowanie oprysków w okresie jesiennym sprawia, że powstrzymuje się chwasty, kiedy są małe, drobne i jeszcze nie zbyt mocno ukorzenione. Dzięki zastosowaniu odpowiedniej dawki środków bardzo łatwo można zahamować ich wzrost. Jeśli wiosną zastosujemy odpowiednie połączenie herbicydów, to ułatwimy uprawom w okresie wegetacji ich wzrost. Na tym przecież, każdemu rolnikowi właśnie zależy. Aby na jego polach uprawnych rosły gęste, bujne zboża, które wydadzą duże plony, a nie chwasty.
Zaplanuj ochronę zbóż ozimych
W celu uzyskania wysokiej jakości plonów, warto odpowiednio zaplanować ochronę zbóż ozimych. Rolnicy bardzo często popełniają błąd, stosując dużą ilość środków ochrony roślin wiosną myśląc, że to ich uchroni przed dodatkowymi kosztami jesienią. Niestety nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jaka będzie następna pora roku – sucha czy mokra. A przecież od tego w dużej mierze uzależniony jest stopień zachwaszczenia upraw rolnych. Dlatego tak ważne jest stosowanie określonych środków, zarówno wiosną, jak i również jesienią. Wtedy mamy gwarancję, że nasze uprawy będą skutecznie chronione, a plony wysokie.
Chwasty odporne na wybrane herbicydy
Niestety jest grupa chwastów, która jest odporna na wybrane środki ochrony roślin. Do niej zalicza się miotła zbożowa, którą bardzo trudno wyeliminować ze zbóż. Z kolei bardzo łatwo rozpowszechnia się na polach uprawnych. Ten gatunek chwastu uodparnia się coraz bardziej na herbicydy z grupy inhibitorów ALS, do której zalicza się chlorosulfuron, tifensulfuron, sulfosulfuron, jodosulfuron, mezosulfuron oraz substancje z grupy propoksykarbazon – sulfonyloaminokarbonylotriazolinony oraz piroksysulam – sulfonoamidy.
Jedną ze skutecznych metod, która wygrywa chwastobójczą walkę z miotłą zbożowa jest stosowanie herbicydów należących do inhibitorów syntezy tłuszczów, w których znajdują się substancje, takie jak pinoksaden i fenoksaprop. Ta ostatnia wspomniana substancja występuje w dostępnym na rynku środku ochrony roślin – Fenoxinn 110 EC. To właśnie on wykazuje wysoką skuteczność zwalczania tego chwastu.