Jak chronić uprawy w tym roku? Jakie chwasty i szkodniki dominują w 2021?
25 maja 2021Zboża ozime – jak skutecznie chronić? Jakie środki stosować, aby cieszyć się wysokimi plonami?
5 sierpnia 2021Skuteczność i bezpieczeństwo upraw są uzależnione od wielu czynników. Zagrażają im nie tylko zmienne warunki pogodowe, ale również szkodniki i choroby roślin, które mogą zniweczyć wielomiesięczną pracę i doprowadzić do poważnych strat finansowych. Sposobem na ich uniknięcie są środki ochrony roślin. Należy je jednak dobrać do uprawianego gatunku oraz uwzględnić największe zagrożenia. Jak powinna przebiegać ochrona roślin w sezonie wiosna-lato 2021?
Jakie warunki wegetacji oferuje wiosna 2021?
Czynnikiem, który w znacznym stopniu warunkuje pojawienie się naturalnych zagrożeń upraw, jest pogoda. Niestety wiosna 2021 nie sprzyja wzrostowi roślin, gdyż jeszcze w połowie maja odnotowywano stosunkowo niskie temperatury powietrza. Zimne miesiące spowodowały opóźnienia w rozwoju upraw, jednak ten okres zbliża się już ku końcowi. Druga połowa wiosny przyniosła ocieplenie, które sprzyja wegetacji roślin uprawnych. Niestety wraz z nimi pojawiły się szkodniki i choroby. Dlatego już teraz warto wybrać środki na chwasty i zaplanować skuteczne zwalczanie szkodników odpowiednio dobranymi preparatami.
Jakie środki do zwalczania chwastów sprawdzą się w 2021 roku?
Wśród ekspansywnych gatunków, które zagrażają uprawom rzepaku, zbóż czy innych roślin niektóre wykazują w tym roku szczególną intensywność wzrostu. Do grupy roślin, z którymi trzeba stoczyć walkę, zaliczają się rdest powojowaty, jasnota różowa, komosa biała, ale też szeroka grupa chwastów dwuliściennych. W ich gronie znalazły się między innymi: mak polny, chaber bławatek, przytulia czepna, gwiazdnica pospolita, jasnota purpurowa, fiołek polny, maruna bezwonna, przetacznik bluszczykowy, tasznik pospolity, a także niezapominajka polna, rumianek pospolity oraz samosiewy rzepaku.
Preparat na chwasty BluSky
Skuteczne środki ochrony roślin przeznaczone do walki z chwastami to herbicydy selektywne. Do takich zalicza się doskonały preparat chwastobójczy BluSky. Wykazuje on działanie układowe, a zawarta w nim substancja czynna jest rozkładana przez rośliny uprawne. Selektywność działania tego środka sprawia, że zniszczeniu ulegają jedynie gatunki niepożądane. Preparat stosuje się nalistnie w formie zawiesiny wodnej, w ochronie gatunków takich jak pszenica ozima i jara, jęczmień ozimy i jary, pszenżyto ozime, żyto ozime. Jest on najskuteczniejszy w porach o umiarkowanej wilgotności.
Środek chwastobójczy SunLight
Zbliżone działanie selektywne ma też inny preparat o nazwie SunLight. Wykazuje on wysoką skuteczność ochrony roślin uprawnych takich jak pszenżyto ozime, żyto ozime, pszenica ozima i jara, jęczmień ozimy i jary. Substancją czynność jest w nim florasulam, a produkt ma formę koncentratu przeznaczonego do przygotowywania zawiesiny wodnej. Podobnie jak BluSky, SunLight blokuje wzrost chwastów i jest rozkładany przez rośliny uprawne do związków neutralnych.
BluSky i SunLight – skuteczny duet
Przedstawione wyżej herbicydy wykazują skuteczność w przypadku konkretnych gatunków chwastów. Aby wyeliminować ich możliwie jak najwięcej, warto zastosować mieszankę tych dwóch preparatów. Oba środki na chwasty wzajemnie się uzupełniają, rozszerzając spektrum zwalczanych gatunków. Usuwanie ich jest niezwykle ważne nie tylko dla tegorocznych plonów. Pominięta przytulia czepna pozostawi swoje nasiona w glebie na wiele lat. Jej dodatek obniży też wartość zboża, klasyfikując je jako paszowe. Zaletą mieszanki herbicydów jest też możliwość ich stosowania w późniejszym okresie. Maksymalne efekty można osiągnąć po 3-4 tygodniach.
Jakie środki ochrony roślin stosować na szkodniki w 20121 roku?
Chwasty nie są jedynym zagrożeniem dla upraw roślin polowych. Równie poważne straty mogą powodować szkodniki. Wiosna i lato 2021 roku to przewidywana aktywność wielu gatunków. Są wśród nich między innymi skrzypionki, chowacze, mszyce, stonka ziemniaczana czy pchełka rzepakowa. Uprawy zaatakują też śmietka kapuściana, szarek komośnik, słodyszek rzepakowy i omacnica prosowianka. Niektóre z tych gatunków takie jak chowacz brukwiaczek czy słodyszek rzepakowy już w kwietniu rozpoczęły swoją destrukcyjną działalność.
Szczególnym zagrożeniem są larwy chowacza żerujące wśród liści, a także wiosenne naloty słodyszka rzepakowego, który niszczy pąki kwiatowe. Walka z owadami nie jest łatwa i wymaga stosowania starannie dobranych preparatów. Skuteczne środki owadobójcze reprezentuje TopGun stosowany w samodzielnie lub w mieszankach z innymi produktami
TopGun – ochrona upraw zbóż i rzepaku
TopGun to wyjątkowo skuteczny preparat owadobójczy przeznaczony do przeprowadzania zabiegów fungicydowych i insektycydowych na tzw. płatek w rzepaku. Skutecznie chroni uprawy tej rośliny przed szkodnikami łuszczynowymi – chowaczem podobnikiem i proszczarkiem. Zabieg najlepiej przeprowadzać za pomocą mieszanki, uzupełniając insektycyd w dawce 150 ml fungicydem. Skuteczna jest też inna mieszanka zbiornikowa z acetamiprydem np. TopGun + Mospilan/Lanmos = Inazuma.
Cechą, która wyróżnia ten preparat owadobójczy, jest formulacja CS. Gwarantuje ona dłuższy okres działania środka oraz zapewnia bezpieczeństwo pożytecznym owadom. Zabiegi owadobójcze przeprowadzane przez ProAgri są wykonywane z troską o owady pożyteczne, dlatego wykonujemy je zazwyczaj nocą, po oblocie pszczół. Poza rzepakiem TopGun jest też skuteczny w zwalczaniu szkodników zbożowych. Stosowany w parze z zabiegami fungicydowymi skutecznie eliminuje między innymi skrzypionkę, która wiosną zaczyna żerowanie w zbożach ozimych. Środek może być stosowany w niskich dawkach 75 – 100 ml.