Jaki środek na T1 w pszenicy i innych zbożach?
5 marca 2024Fungicyd Strobe 250 SC, czyli substancja czynna azoksystrobina z ProAgri
4 czerwca 2024Skuteczność działania zabiegu T1 na choroby podstawy źdźbła będzie można w pełni ocenić dopiero po fazie kłoszenia zbóż, natomiast na liściach bez problemu można ocenić jego efekty podczas sezonu wegetacyjnego. Intensywny przyrost biomasy zbóż oraz duża presja ze strony chorób powoduje konieczność wykonania zabiegu T2 w celu ochrony liści. To waśnie od zdrowotności aparatu asymilacyjnego w największym stopniu zależy wielkość, a także jakość polonu zbóż.
Spis treści:
- Jakie choroby zwalczamy w zabieg T2?
- Czym kierować się wybierając fungicydy do ochrony zbóż?
- Jaki środek na T2 w pszenicy?
- Sierra 60 SL nie tylko na zabieg T2
Jakie choroby zwalczamy w zabieg T2?
Zabieg grzybobójczy w fazie liścia flagowego (BBCH 37-39) wykonywany jest w celu ograniczenie rozwoju chorób oraz zabezpieczenia liści przed nowymi infekcjami następującymi jednostkami chorobowymi:
- septoriozą paskowaną liści pszenicy
- brunatną plamistością liści zbóż
- rdzą brunatną pszenicy
- rdzą żółtą
- mączniakiem prawdziwym zbóż i traw
- askochytozą zbóż
Podatność poszczególnych odmian pszenicy ozimej na powyższe choroby jest znacznie zróżnicowana i wynika także z ich cech genetycznych.
Czym kierować się wybierając fungicydy do ochrony zbóż?
Ochrona zbóż w terminie T2 prowadzona jest w okresie, w którym zwykle są bardzo dobre warunki do rozwoju chorób — gęsty i słabo przewietrzany łan oraz niekorzystny przebieg pogody. W związku z tym pomimo wykonania solidnego zabiegu fungicydowego T1, na roślinach uprawnych zaczynają rozwijać się choroby
Dlatego też ochrona liści pszenicy powinna zawierać komponenty o działaniu interwencyjnym i wyniszczającym. Idealnie w te wymagania wpisują się substancje czynne z grupy triazoli, a przykładem fungicydu o takim działaniu jest Sierra 60 SL.
Z racji tego, że okres od fazy pełni rozwiniętego liścia flagowego do kolejnego zabiegu T3 może trwać kilka tygodni to niezbędne jest włączenie do T2 w zbożach środków ochrony roślin o wydłużonym działaniu zapobiegawczym.
Zdecydowanie najbardziej znaną substancją czynną o działaniu zapobiegawczym jest azoksystrobina. Związek ten zawarty jest w fungicydzie Strobe 250 SC i z powodzeniem może być wykorzystany do ochrony liści pszenicy ozimej przed najważniejszych chorobami występującymi w fazie liścia flagowego.
Kolejną grupą fungicydów o działaniu zapobiegawczym stanowią środki ochrony roślin zaliczane przez FRAC do grupy 7, określanej mianem SDHI. Są one często wykorzystywane jako uzupełnienie zabiegu wspomnianych wcześniej triazoli.
Jaki środek na T2 w pszenicy wybrać?
Z powyższych rozważań wynika jednoznacznie, że w zabiegu T2 należy uwzględnić więcej niż jeden ze sposobów działania fungicydów na choroby. Dodatkowo wszystkie zastosowane środki grzybobójcze powinny mieć działanie systemiczne. Pozwoli to na szybkie rozprowadzenie substancji czynnej po całej roślinie oraz skuteczne jej zabezpieczenie przed chorobami.
Jaki środek na T2 w pszenicy?
W zabiegu T2 rośnie popularność substancji czynnej metkonazol, która zawarta jest w fungicydzie Sierra 60 SL. Zwalcza ona najważniejsze choroby liści występujące w pszenicy ozimej i innych zbożach oraz wnosi wymagane sposoby działania w roślinie. Jest ona partnerem dla substancji czynnych z grupy strobiluryn lub SDHI.
Sierra 60 SL nie tylko na zabieg T2
Środek ochrony roślin Sierra 60 SL został zarejestrowany w zbożach z myślą o optymalnym wykorzystaniu właściwości grzybobójczych substancji czynnej metkonazol. Dlatego też może on być aplikowany również w zabiegu T3. Liczne badania naukowe wskazują, że metkonazol wykazuje bardzo wysoką skuteczność w zwalczaniu chorób występujących na kłosach zbóż, zwłaszcza fuzariozy kłosów.
Odpowiedź na pytanie, jaki środek na T2 w pszenicy ozimej nie jest łatwa, jednak przedstawione powyżej korzyści z aplikacji preparatów od ProAgri mogą być pomoce w wyborze fungicydów wykorzystywanych do tego zabiegu.