Choroby zbóż – co o nich wiemy i jak sobie z nimi radzić?
28 września 2023Nikosulfuron na chwasty w kukurydzy
13 listopada 2023Szkodniki glebowe stanowią poważne zagrożenie dla roślin uprawnych. Żerują przede wszystkim na podziemnych częściach roślin – korzeniach, bulwach, kłączach i cebulach. Ich obecność i żerowanie może przez długi czas pozostawać niezauważona, a co za tym idzie – prowadzić do stopniowego osłabiania i obumierania roślin.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Jakie szkodniki żyją w glebie?
- Jak rozpoznać obecność szkodników w glebie?
- Jakie są metody walki ze szkodnikami glebowymi?
Zrozumieć szkodniki glebowe – jakie szkodniki żyją w glebie?
Gleba stanowi środowisko życia wielu szkodników, które mogą żerować w okolicy korzeni roślin lub bezpośrednio na nich. Podczas jesiennych prac polach upranych można zauważyć szkodniki glebowe w różnych stadiach rozwojowych, od larw i poczwarek, po osobniki dorosłe i złożone przez nich jaja.
To doskonały moment na dokładną analizę tego, co zagraża Twoim uprawom i podjęcie niezbędnych działań, których celem powinna być bezpieczna dla roślin eliminacja szkodników.
Jakie szkodniki glebowe stanowią największe zagrożenie dla upraw?
- Drutowce to larwy chrząszczy z rodziny sprężykowatych, które wylęgają się w lipcu i rozwijają przez 4-5 lat. Ich ciała są podłużne (mierzą około 2 cm) i mają brunatny kolor. Gdy zostaną przewrócone na grzbiet – podskakują. Stadium szkodliwym drutowców są larwy, które mogą na żerować na korzeniach i prowadzić do obumierania młodych roślin.
- Rolnice to motyle z rodziny sówkowatych. Szkody w uprawach powodują gąsienice rolnic, które w zależności od stadium rozwoju i pory dnia / nocy – żerują na roślinie lub na jej korzeniach. Gąsienice rolnic są polifagami, co oznacza, że żerują na roślinach z różnych grup botanicznych.
- Pędraki to larwy chrząszczy m.in. chrabąszcza majowego, ogrodnicy niszczylistki i guniaka czerwczyka. Pędraki uszkadzają korzenie roślin i niszczą m.in. ziemniaki i buraki. Do szczególnie narażonych na działanie pędraków należą uprawy zlokalizowane blisko zadrzwień i lasów.
- Nicienie to liczna grupa szkodników o niewielkich rozmiarach, które mogą powodować m.in. karłowacenie roślin, deformację liści i osłabienie systemów korzeniowych. Nicienie mogą atakować m.in. ziemniaki, warzywa korzeniowe i ozdobne rośliny cebulowe, ziemniaki i pomidory, buraki.
Obecność szkodników glebowych
Rozpoznanie obecności szkodników glebowych jest kluczowe dla zminimalizowania strat w plonach. Symptomy mogą obejmować zahamowanie wzrostu roślin, żółknięcie liści, zwiększone opadanie liści oraz osłabienie ogólnej kondycji roślin.
Uważne monitorowanie populacji szkodników, drobiazgowa kontrola gleby i kondycji roślin, pozwala na wczesne wykrycie zagrożenia oraz podjęcie odpowiednich środków zaradczych.
Znajdź więcej informacji o szkodnikach w Twoich uprawach w naszych Atlasie Szkodników
Skuteczne metody zwalczania szkodników glebowych
W walce ze szkodnikami glebowymi istnieje możesz sięgnąć po jedną z kilku skutecznych metod. To między innymi metody mechaniczne i stosowanie wyselekcjonowanych środków ochrony roślin.
Do metod niechemicznych zalicza się uprawy przedsiewne, odpowiedni skonstruowany płodozmian, dobór odmian czy używanie pułapek feromonowych. Działaniem o charakterze profilaktycznym jest również niezakładanie upraw w pobliżu zadrzewień i lasów oraz skuteczne zwalczanie chwastów. Tego typu działania mogą pomóc w zmniejszeniu populacji szkodników.
Może Cię zainteresować: Szkodniki łodygowe – co warto o nich wiedzieć?
Podsumowanie dotyczące walki ze szkodnikami glebowymi
Zwalczanie szkodników glebowych to ważny element ochrony roślin uprawnych. Rozpoznanie obecności szkodników i zastosowanie odpowiednich metod ich zwalczania może zabezpieczyć Twoje plony przed zniszczeniem. Wybór właściwych preparatów ProAgri, może znacząco wspomóc Twoje wysiłki w ochronie roślin i plonów.
Zadbaj o zdrowie i plony swoich roślin, wybierając skuteczne rozwiązania w walce ze szkodnikami glebowymi. Skontaktuj się z nami lub wybierz nasze produkty, aby skutecznie chronić swoje uprawy.