Mieszaniny opryskowe – jedne zabieg, szerokie działanie
2 września 2022Jak przechowywać środki ochrony roślin?
12 września 2022Czasem zdarza się, że zakupionych środków ochrony roślin nie uda się wykorzystać w całości w terminie ważności określonym w etykiecie instrukcji stosowania. W efekcie czego tracą one swoją ważność. Czy takich preparatów można wciąż używać i czy nadal będą skuteczne? W jaki sposób je zutylizować? Poniżej znajdziesz odpowiedź na te pytania!
Termin ważności środka ochrony roślin
Środki ochrony roślin mają określony termin ważności jest on ustalony na podstawie wieloetapowych „badań starzeniowych” w trakcie procesu rejestracji produktu. Zwykle dla środków ochrony roślin zawierających syntetyczne substancje czynne wynosi on od 24 do 36 miesięcy. Termin ten w przypadku biologicznych środków ochrony roślin może być znacznie krótszy i obwarowany wskazaniami dotyczącymi temperatur przechowywania. Termin ważności produktu możemy znaleźć w etykiecie instrukcji stosowania na jej końcu lub na etykiecie graficznej na produkcie, która bardzo często zawiera zwrot: Termin ważność X miesięcy od daty produkcji. Data produkcji znajduje się zwykle na opakowaniu.
Należy podkreślić, że produkt w terminie ważności zachowuje wszystkie swoje właściwości fizyko-chemiczne oraz skuteczność pod warunkiem, że był przechowywany zgodnie z zasadami określonymi w etykiecie produktu.
Termin ważności produktu, a okno aplikacji
Środki ochrony roślin dostępne są w szerokiej dystrybucji w różnej wielkości opakowaniach, w związku z tym dostęp do nich jest raczej nieograniczony. Dlatego też niezbędny jest racjonalny ich zakup – planowany z zgodnie z zapotrzebowaniem w danym roku czy danym oknie aplikacji. To jest pierwszy krok, aby w gospodarstwie nie było produktów przeterminowanych. Druga kwestia to sprawdzenie w momencie zakupu terminu ważności i daty produkcji – większość produktów ma możliwość zastosowania więcej niż w jednym oknie aplikacji.
Przeczytaj również: Mieszaniny opryskowe – jedne zabieg, szerokie działanie
Co zrobić z przeterminowanymi środkami ochrony roślin?
Oczywiście pomimo starannego planowania i uwagi w trakcie zakupów w gospodarstwie może zostać produkt, którego termin ważności już minął. W związku z tym mamy klika możliwości.
Jedną z nich jest oddanie go do badania przez Laboratorium Badania Jakości Ochrony Roślin Instytutu Ochrony Roślin, które może wydać świadectwo warunkowo przedłużające termin ważności produktu o 12 miesięcy. Przekazanie do badań dotyczy zwykle większych partii produktu będących w obrocie handlowym a nie pojedynczych opakowań pozostających w dyspozycji rolnika.
Druga możliwość to oddanie przeterminowanego środka ochrony roślin do wyspecjalizowanej firmy zajmującej się zbiórką odpadów niebezpiecznych. W żadnym wypadku nie wolno takich produktów wyrzucać do „zwykłych” śmieci komunalnych, ponieważ przeterminowane substancje czynne mogą być niebezpieczne dla ludzi, zwierząt oraz środowiska naturalnego.
Może Cię zainteresować: Atlas Chwastów
Przeterminowany środek ochrony roślin – czy możemy je wykorzystać?
Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – nie można. Tak samo sprzedaż produktów po terminie ważności jest zakazana. W przypadku przekroczenia terminu ważności zastosowanie produkty może być utrudnione – produkt może się rozwarstwiać, wytrącać w cieczy opryskowej utrudniając wykonanie zabiegu. Osobną kwestią jest możliwość wystąpienie fitotoksyczności w łanie rośliny uprawnej do nawet całkowitego jej zniszczenia lub braku skuteczności działania produktu.