Jak przechowywać środki ochrony roślin?
12 września 2022Ewidencja zabiegów ochrony roślin – wszystko co musisz wiedzieć
7 października 2022Jakie środki ochrony roślin można stosować w Polsce
W Polsce dopuszczone do obrotu są środki ochrony roślin, które uzyskały zezwolenie wydawane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Dopiero uzyskanie tzw. rejestracji umożliwia zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa jego sprzedaż i użycie w konkretnych uprawach. Co ważne nieodzownym elementem środka jest etykieta-instrukcja stosowania sporządzona w języku polskim i trwale przymocowaną do opakowania jednostkowego. W Polsce nie wolno stosować środków ochrony roślin, które nie mają ważnego zezwolenia wydawanego przez MRiRW oraz etykiety w języku polskim. Rolnik aplikujący taki środek w swoich uprawach łamie przepisy prawa oraz naraża się na ryzyko zniszczenia plantacji, ponieważ może on zawierać substancje inne niż deklarowane na etykiecie.
Etykieta-instrukcja stosowania trzeba ją przeczytać
Przed użyciem środka ochrony roślin należy dokładnie zapoznać się z etykietą, przypomina o tym zwrot zwarty na materiałach reklamowych: “Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia i przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.”
Jakie informacje zawiera etykieta preparatu?
Etykieta środka ochrony roślin (ŚOR) to staranie przygotowany dokument, który zawiera m.in. dawkę środka, składu preparatu, ale również podstawowe dane takie jak nazwa, dokładny adres podmiotu uzyskującego zezwolenie. Każdy rolnik przed użyciem pestycydu powinien zapoznać się z jego etykietą, pozwoli to uniknąć ewentualnego zastosowania niezgodnie z przeznaczeniem.
Podstawowym elementem etykiety jest numer zezwolenia – indywidulany dla danego preparatu, ponieważ tylko ŚOR posiadające “rejestrację” mogą być aplikowane na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Bezpośrednio pod numerem zezwolenia znajduje się informacja kto jest jego posiadaczem – bardzo często jest to też producent środka ochrony roślin.
Dopiero pod powyższymi danymi znajduje się nazwa handlowa, która umożliwia identyfikację preparatu przez klienta oraz prowadzenie działań marketingowych zwiększających świadomość korzyści z użytkowania środka.
W dalszej części etykiety, zwanej czasem “ulotką”, znajduje się nazwa substancji czynnej oraz jej zwartość oraz oznaczenia H i P, które wskazują na szkodliwości produktu i zasady postępowania w trakcie użycia, a także jego wpływ na środowisko naturalne.
W kolejnej części wskazany jest rodzaj środka – czy jest to herbicyd, insektycyd, fungicyd, zaprawa nasienna lub regulator wzrostu wraz z krótką informacją do czego może służyć np. “do zwalczania szkodników gryzących i ssących..“
Bardzo ważny punkt etykiety to stosowanie środka, w nim zawarty jest opis w jakim zakresie upraw należy stosować pestycyd oraz jakie jest okno aplikacji uwzględniające ich fazę rozwojową. Te dane są bardzo ważne z punktu widzenia klienta, ponieważ określają możliwość optymalnego wykorzystania pestycydu w gospodarstwie.
Oprócz powyższych informacji ważnymi punktami, z którymi należy się zapoznać przed rozpoczęciem pracy ze środkiem są zasady sporządzanie cieczy opryskowej, postępowanie z resztkami cieczy opryskowej i myciem aparatury, wymagania związane z bezpieczną aplikacją, przechowywaniem produktu i bezpiecznym usuwaniem preparatu i jego opakowani.
Całość etykiety zamyka opis pierwszej pomocy oraz termin lub okres ważności – określenia oznaczają to samo, a używane są zamiennie.
Może Cię zaciekawić: Jak przechowywać środki ochrony roślin?
Etykieta – dla produktu, a nie substancji czynnej
Każdorazowo trzeba zapoznać się z etykietą środka. Produkty, w których skład wchodzą te same substancję aktywne, a różnią się nazwą handlową mogą różnić się od siebie w wielu punktach. Zmiany mogą dotyczyć m.in, zakres aplikacji zarówno odnośnie upraw jak i faz rozwojowych.
Gdzie mogę znaleźć etykiety środków ochrony roślin?
Etykieta-instrukcja stosowania powinna znajdować się na każdym opakowania jednostkowy oraz na stronie producenta, na której można znaleźć także kartę charakterystyki. Ich wykaz jest również dostępny na stronie internetowej prowadzonej przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi – dostępny jest przegląd nowych i starych zezwoleń. Aktualizacja zasobów MRiRW nie jest prowadzona automatycznie, dlatego też w wynikach wyszukiwania dany produkt może nie występować pomimo uzyskanej “rejestracji”.
Aktualne etykiety produktów producenta środków ochrony roślin ProAgri są dostępne w zakładkach produktowych – są one aktualizowane na bieżąco, co daje możliwość śledzenia na nieżąco wszelkich zmian.