Szybkie zwalczanie szkodników z TopGun 050 CS
4 kwietnia 2023Zboża jare – wszystko, co musisz wiedzieć
29 czerwca 2023Zabiegi doglebowe i nalistne stanowią nieodzowny element zwalczania chwastów w uprawach roślin. Do ich przeprowadzenia stosuje się odpowiednio dobrane herbicydy, należy je też wykonywać w odpowiednich terminach, aby były skuteczne.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Czym są zabiegi nalistne?
- W jakich uprawach się je stosuje?
- W jakich fazach rozwojowych przeprowadzić zabieg?
- Jakiego preparatu użyć do zabiegu nalistnego?
Zabiegi nalistne – czym są?
Zabieg nalistny ma na celu zwalczenie chwastów tuż po ich wschodach, kiedy pojawią się liścienie lub liście właściwe. Herbicyd stosowany nalistnie o działaniu systemicznym powoduje, że zawarta w nim substancja czynna przenika do wnętrza chwastów głównie przez liście. Następnie przemieszcza się dalej w roślinie, dochodząc aż do jej systemu korzeniowego czy organów rozmnażania wegetatywnego np. rozłogów. Hamuje wzrost i dalszy rozwój chwastów, co w konsekwencji prowadzi do ich zamierania. Dzięki czemu nie zagrażają one już uprawom.
Preparaty nalistne najintensywniej działają na młode, wzrastające chwasty, a ciepła i wilgotna pogoda dodatkowo podnosi skuteczność oprysków chwastobójczych.
Selektywność herbicydu sprawia, że oddziałuje wyłącznie na określone gatunki chwastów z zachowaniem bezpieczeństwa dla rośliny uprawnej.
W jakich uprawach stosuje się zabiegi nalistne?
Zabiegi nalistne to powszechna i skuteczna forma ochrony przed chwastami w uprawach zbóż jarych i ozimych, takich jak pszenica, żyto, pszenżyto i jęczmień. Stosuje się je także w rzepaku ozimym i kukurydzy. Generalnie zabiegi chwastobójcze należy wykonywać we wszystkich uprawach polowych, pamiętając o zasadach Integrowanej Ochrony Roślin.
Odchwaszczanie preparatami stosowanymi nalistnie sprawdza się w zwalczaniu wielu gatunków chwastów jedno- i dwuliściennych.
Zaliczamy do nich między innymi: trawy, perz właściwy, chwastnicę jednostronną, komosę białą, szarłat szorstki, rdesty, psiankę czarną, wyczyńca polnego, bodziszka drobnego, tobołki polne, przytulię czepną, fiołka polnego i wiele innych.
W jakich fazach rozwoju stosować zabiegi nalistne?
Aby zabieg nalistny okazał się skuteczny, należy go przeprowadzić w odpowiedniej fazie rozwoju, zarówno chwastów, jak i roślin uprawnych. W uprawie kukurydzy opryski należy wykonać w fazie około 3-4 liści (BBCH 13-14).
Jeśli chodzi o rzepak, zabieg nalistny jesienią wykonaj już po okresie wschodów, gdy roślina będzie minimum w fazie 2 liści, a najlepiej w fazie 3 liści (BBCH 12-13). Jeżeli warunki na to pozwalają, zabieg nalistny w rzepaku można zastosować także w późniejszym czasie – w fazie 6-8 liści (BBCH 16-18). W przypadku późnych zabiegów należy pamiętać o tym, aby stosować wyższe dawki z zalecanych w etykiecie instrukcji stosowania produktu.
W zbożach jarych i ozimych zabieg nalistny należy wykonać od fazy krzewienia do fazy liścia flagowego (BBCH 20-39).
Może Cię zaciekawić: Fazy rozwojowe zbóż – skala BBCH
Zabiegi nalistne a doglebowe
Alternatywą dla zabiegów nalistnych są zabiegi doglebowe. Jak sama nazwa wskazuje, substancje czynne preparatów doglebowych mają za zadanie ograniczyć wschody chwastów lub zwalczyć chwasty już rosnące w ten sposób zmniejsza się do minimum konkurencja między chwastami a rośliną uprawną. Substancja czynna wchodząca w skład produktów pobierana jest głównie przez korzenie chwastów.
Wykonuje się je bezpośrednio po siewie roślin uprawnych lub w ich wczesnych fazach rozwojowych, jeżeli pozwana na to zakres stosowania określony w etykiecie produktu
Więcej o zwalczaniu chwastów zabiegami doglebowymi przeczytasz tutaj – https://proagri.com/zwalczanie-chwastow-zabiegami-doglebowymi/
Produkty do zabiegów nalistnych
Do wykonywania zabiegów nalistnych wykorzystuje się przeznaczone do tego herbicydy selektywne. Przykładem takiego preparatu jest Niko 40 OD, SunLight 50 SC od producenta środków ochrony roślin ProAgri.
NIKO 40 OD to środek chwastobójczy stosowany nalistnie, w którym substancję czynną stanowi nikosulfuron. Jest przeznaczony do stosowania w uprawie kukurydzy. Produkt działa systemicznie, wnikając chwasty głównie przez jej liście i powodując jej stopniowe zamieranie.
Pierwsze efekty widać krótko po aplikacji, zaś całkowite zamieranie następuje po 20-25 dniach od aplikacji. Niko 40 OD świetnie radzi sobie ze zwalczaniem chwastów jedno- i dwuliściennych, takich jak: bodziszek drobny, chwastnica jednostronna, przytulia czepna, gwiazdnica pospolita, rdest powojowy czy tobołki polne.