Etykiety środków ochrony roślin – jakie informacje zawierają?
7 października 2022Fazy rozwojowe zbóż – skala BBCH
28 października 2022W 2014 roku wprowadzono obowiązek stosowania zasad Integrowanej Ochrony Roślin, która zakłada w pierwszej kolejność stosowanie metod niechemicznych w ograniczaniu presji agrofagów dopiero, gdy te metody są nieskuteczne należy sięgnąć po środki ochrony roślin. Równocześnie został wprowadzony obowiązek prowadzenia przez Rolników ewidencji zabiegów środkami ochrony roślin.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Jakie zabiegi środkami ochrony roślin należy wpisać ewidencji?
- Co powinna zawierać ewidencja zabiegów ochrony roślin?
- Jak długo należy przechowywać ewidencję zabiegów ochrony roślin?
- Jakie instytucje mogą prowadzić kontrolę dokumentacji?
- O czym jeszcze rolnik musi pamiętać zanim zastosuje środki ochrony roślin?
- Ekonomiczny próg szkodliwości
Jakie zabiegi środkami ochrony roślin należy wpisać ewidencji?
Ewidencja ochrony roślin musi być prowadzona systematycznie, aby wszystkie informacje dotyczące zabiegów były wprowadzone w sposób rzetelny i wiarygodny. Dlatego też wpis powinien w miarę możliwości być wykonywany bezpośrednio po aplikacji produktu. Do rejestru wpisujemy wykonane na gruntach gospodarstwa zabiegi związane ze stosowaniem środków ochrony roślin, ważne aby uwzględnić również zaprawianie materiału siewnego i sadzeniakowego.
Co powinna zawierać ewidencja zabiegów ochrony roślin?
Zakres informacji, które muszą być zwarte w dokumentacji zostały jasno określone przepisami prawa, trzeba o tym pamiętać ponieważ zawartość ewidencji podlega kontroli. Przy czym forma ewidencji zabiegów ochrony roślin jest dowolna, ponieważ nie została jednoznacznie wskazana. Może to być zarówno zeszyt w formie drukowanej, jak i plik zapisany na komputerze lub urządzeniu mobilnym. W poszczególnych kolumnach ewidencji zabiegów środkami ochrony roślin należy uwzględnić kolumny zawierające poniższe informacje:
- Nazwę lub oznaczenie pozwalające na identyfikację danego pola
- Powierzchnie uprawianej rośliny
- Powierzchnie, na której zastosowano środek
- Termin zabiegu
- Nazwę handlową użytego produktu
- Dawkę zastosowanego preparatu
- Powód wykonania zabiegu
Jak długo należy przechowywać ewidencję zabiegów ochrony roślin?
Dokumentacja powinna być przechowywana w gospodarstwie przez okres 3 lat. W tym czasie powinna być ona dostępna dla podmiotów, które mogą kontrolować zawarte w niej zapisy oraz poprawność zastosowania środków ochrony roślin.
Jakie instytucje mogą prowadzić kontrolę dokumentacji?
Obecnie kontrolę poprawności prowadzenia ewidencji zabiegów środkami ochrony roślin może wykonywać Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORIN) oraz Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARIMR).
W przypadku braku ewidencji lub gdy jest ona prowadzona w sposób niezgodny z obowiązującymi przepisami prawa na rolnika może zostać nałożona kara. Skutkować to może zmniejszeniem wielkości dopłat lub mandatem karnym
O czym jeszcze rolnik musi pamiętać zanim zastosuje środki ochrony roślin?
Zabieg środkami ochrony roślin może być wykonywane przez osobę, która ukończyła odpowiednie szkolenie ze stosowania środków ochrony roślin dla profesjonalnych użytkowników. Warto podkreślić, że szkolenie jest ważne jedynie prze okres 5 lat. Ponadto opryskiwacz wykorzystywany w gospodarstwie powinien posiadać ważne badania techniczne.
Ekonomiczny próg szkodliwości
Zgodnie z zasadami Integrowanej Ochrony Roślin aplikację środków ochrony roślin można przeprowadzić po przekroczeniu tzw. progu ekonomicznej szkodliwości. Określa on kiedy stosowanie chemicznej ochrony roślin staje się opłacalne. Koszt wykonania zabiegu jest mniejszy niż straty powodowane przez agrofagi, O ile dla szkodników wskazanie progu ekonomicznej szkodliwości jest w miarę jasne, ponieważ występują one z reguły pojedynczo w fazie rozwojowe. Dla chwastów i chorób jest to zdecydowanie trudniejsze, dlatego że występują one większym nasileniu np. wiele gatunków chwastów w tym samy terminie.