Diflufenikan — środek ochrony roślin Behemot 500 SC to podstawa jesiennej ochrony chwastobójczej zbóż
19 lipca 2024Trineksapak etylu — najczęściej stosowana substancja w regulatorach wzrostu
12 września 2024Korzyści z zaprawianie ziarna zbóż znane są już od starożytności. Już wtedy podejmowano próby uzyskania szybszych i bardziej równomiernych wschodów roślin oraz uzyskania zdrowych plonów. Wykorzystywano dostępne wówczas naturalne surowce takie jak oliwa, wino czy też wyciągi z roślin, np. z cebuli czy cyprysa. Także w średniowieczu i wiekach późniejszych kontynuowano takie próby, ale już z użyciem prostych substancji chemicznych, takich jak słona woda morska, sole miedzi czy też rtęć. Rtęć używano jeszcze do lat 80 ubiegłego stulecia, ale mimo dobrej skuteczności wycofano ją ze względu na bardzo duże obciążenie środowiska.
Spis treści:
- Dlaczego należy zaprawiać zboża
- Technika zaprawiania zboża
- Jakie zaprawy są najlepsze
- Korzyści zaprawiania nasion zbóż
Dlaczego należy zaprawiać zboża
Szybkie i równomierne wschody, właściwa obsada zdrowych roślin to podstawa wysokiego plonu o dobrej jakości. Na kiełkujące i wschodzące rośliny czyha wiele chorób. Ich źródłem mogą być porażone ziarniaki, grzyby chorobotwórcze mogą znajdować się nie tylko na ich powierzchni, ale także wewnątrz (np. głownia pyląca). Poza przenoszeniem przez same ziarniaki, liczne choroby występują w środowisku. Ich źródłem może być gleba, resztki pożniwne, chwasty, a także samosiewy roślin zbożowych. Zabezpieczenie roślin zbóż już od momentu wysiewu jest uzasadnione ekonomicznie, albowiem jest to jeden z najtańszych, a jednocześnie bardzo skutecznych zabiegów.
Technika zaprawiania zboża
Zaprawianie zbóż to relatywnie prosty zabieg, niemniej jednak wymaga przestrzegania ustalonego reżimu.
Materiał nasienny winien być starannie przygotowany:
- nasiona o wysokiej celności,
- wilgotność najlepiej poniżej 15%
- nasiona pozbawione zanieczyszczeń — ukruszone ziarniaki i kurz usunięty
Jest wiele technik zaprawiania zbóż, począwszy od tych najprostszych wykonywanych na sucho zaprawami DS, często w prymitywnych mieszalnikach (betoniarki), a nawet bezpośrednio w siewniku. Praktyka jednak dowodzi, iż zaprawianie na mokro w zaprawiarkach porcjowych lub tych o ruchu ciągłym jest najbardziej efektywna. Zarówno pod względem wydajności, ale przede wszystkim równomierności i jakości wykonanego zabiegu. Dobrze przeprowadzony zabieg zaprawiania ziarna przekłada się na jego znacznie wyższą skuteczność, a co za ty idzie ekonomiczną opłacalność.
Jakie zaprawy są najlepsze
Na rynku znajduje się wiele zapraw jedno i wieloskładnikowych, zawierających substancje z różnych grup chemicznych. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na tak zadane pytanie, albowiem wiele zależy od gatunku zbóż; inne wymagania stawiane są zaprawom do pszenicy, a inne dla jęczmienia. Często popełnianym błędem jest pomijanie stosowania zapraw w życie i pszenżycie.
W ostatnich latach rozwinęła się technika zaprawiania. Zaczęto stosować powlekanie nasion z wykorzystaniem lepiszczy, a nawet inkrustowanie z wykorzystaniem polimerów. Pojawiły się także dodatkowe produkty stosowane łącznie z zaprawami w trakcie ich aplikacje. Są to nawozy donasienny, najczęściej mikroelementy, związki humusowe oraz preparaty mikrobiologiczne. Te ostatnie inspiracje powzięły od zapraw stosowanych w roślinach bobowatych, gdzie od dawna wiadome jest, iż współpraca pożytecznych bakterii z roślinami uprawnymi daje znakomite rezultaty.
Korzyści zaprawiania nasion zbóż
Jak już zostało powiedziane, zaprawianie nasion te jeden z najbardziej ekonomicznie uzasadnionych zabiegów, znacznie tańszy od tych wykonywanych nalistnie. Profesjonalnie wykonane zaprawianie nasion ogranicza do minimum ryzyko ekspozycji operatora wykonującego zabieg oraz rolnika, który ziarno wysiewa. Znacznie niższa dawka substancji użytych do zaprawiania ziarna nie obciąża środowiska. Bardzo wysoka skuteczność i znaczne ograniczenie występowania chorób już od początku wzrostu roślin to solidny fundament dla uzyskania satysfakcjonującego plonu i dobrego dochodu.